Past OECS Records As They Were

  • 2008 SC 25m
  • 2009 SC 25yds
  • 2010 SC 25m
  • 2011 SC 25m

2009 - Short Course 25yds

Records in RED were broken in 2009

OECS Yards - Individual Records
 
Justin Steele - Grenada
2009
5:03.70
400 ytds Free - 10 & Under
5:13.34
2009
Gabrielle Paparo - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
4:16.34
400 ytds Free - 11-12
4:34.75
2007
Ayesha Noel - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
4:34.70
400 ytds Free - 13 14
4:19.25
2009
Ayesha Noel - Grenada
Martin Renwick - St. Lucia
2007
4:06.73
400 ytds Free - 15-17
4:16.36
2007
Tuesday Watts - Grenada
Esau Simpson - Grenada
2009
3:56.03
400 ytds Free - 18 & Over
4:55.71
2009
Julia Bisschops - Grenada
Kerry Ollivierre - Grenada
2009
2:22.26
200 yds Free - 9-10
2:34.54
2009
Gabrielle Paparo - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
1:59.00
200 yds Free - 11-12
2:09.64
2007
Ayesha Noel - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
2:00.87
200 yds Free - 13-14
2:03.70
2009
Ayesha Noel - Grenada-
Martin Renwick - Grenada
2007
1:51.28
200 yds Free - 15-17
2:03.42
2007
Tuesday Watts - Grenada
Esau Simpson - Grenada
2009
1:49.32
200 yds Free - 18 & Over
2:20.39
2009
Julia Bisschops - Grenada
Jumi Yventi - Grenada
1998
1:04.42
100 yds Free - 9-10
1:08.81
1997
Jadine Ferguson - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
56.02
100 yds Free - 11-12
1:00.76
2007
Ayesha Noel - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
52.86
100 yds Free - 13-14
57.31
2007
Sophia Noel - Grenada
Julien Brice - LCA
2009
49.10
100 yds Free - 15-17
57.10
2007
Tuesday Watts - Grenada
Esau Simpson - Grenada-
2009
49.73
100 yds Free - 18 & Over
1:03.70
2009
Julia Bisschops - Grenada
Marco Bagnasco - Grenada-
2009
31.18
50 yds Free - 8 & Under
34.20
2009
Katie Lillie - Grenada
Jumi Yventi - Grenada
1998
28.17
50 yds Free - 9-10
29.50
1998
Jadine Ferguson - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
24.92
50 yds Free - 11-12
27.53
1998
Gabriella Grant - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
23.31
50 yds Free - 13-14
25.84
2007
Sophia Noel - Grenada
Julien Brice - LCA
2009
23.04
50 yds Free - 15-17
25.86
2007
Tuesday Watts - Grenada
Esau Simpson - Grenada
2009
21.95
50 yds Free - 18 & Over
28.26
2009
Julia Bisschops - Grenada
Marco Bagnasco - Grenada
2009
13.86
25 yds Free - 8 & Under
15.67
2009
Arabella Ovesen - Grenada
 
Nicholas Coard - Grenada
2007
1:05.39
100 yds Back - 11-12
1:10.07
2007
Ayesha Noel - Grenada
Omar Hughes - Grenada
1997
1:02.21
100 yds Back - 13-14
1:04.94
2007
Siona Huxley - St. Lucia
Martin Renwick - Grenada
2007
58.21
100 yds Back - 15-17
1:04.82
2009
Siona Huxley - LCA
Jean Luc Augier - LCA
2009
57.57
100 yds Back - 18 & Over
1:16.36
2009
Julia Bisschops - Grenada
Jumi Yventi - Grenada
1998
33.90
50 yds Back - 9-10
36.29
2009
Gabrielle Paparo - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
27.95
50 yds Back - 11-12
31.60
2009
Thalia Bergasse - LCA
Jordan Augier - LCA
2009
27.39
50 yds Back - 13-14
29.51
2007
Sophia Noel - Grenada
Martin Renwick - Grenada
2007
26.64
50 yds Back - 15-17
28.20
2009
Siona Huxley - LCA
Jean Luc Augier - LCA
2009
26.43
50 yds Back - 18 & Over
35.78
2009
Julia Bisschops - Grenada
Marco Bagnasco - Grenada
2009
16.13
25 yds Back 8 & Under
19.50
2009
Katie Lillie - Grenada-
 
Corey Ollivierre - Grenada
2009
1:15.64
100 yds Breast - 11-12.
1:17.63
1998
Melissa Ashby - Grenada
Jordan Augier - LCA
2009
1:08.39
100 yds Breast - 13-14
1:17.36
2009
Ayesha Noel - Grenada
Martin Renwick - Grenada
2007
1:03.95
100 yds Breast - 15-17
1:14.15
1998
Sherri Scobie Henry - St. Lucia
Charles Dunstan - Dominica
1998
1:03.61
100 yds Breast - 18 & Over
1:18.69
1997
Noella Watts - Antigua
Jumi Yventi - Grenada
1998
35.06
50 yds Breast - 9-10
36.24
1997
Melissa Ashby - Grenada
Corey Ollivierre - Grenada
2009
32.80
50 yds Breast - 11-12
35.60
2009
Alejandra John - ANT
Julien Brice - St. Lucia
2007
30.16
50 yds Breast - 13-14
34.89
2009
Ayesha Noel - Grenada
Martin Renwick - Grenada
2007
29.23
50 yds Breast - 15-17
32.86
2007
Samantal LaQua - Grenada
Jamie Peterkin - LCA
2009
29.31
50 yds Breast - 18 & Over
37.43
2009
Julia Bisschops - Grenada
Marco Bagnasco - Grenada
2009
18.23
25 yds Breast - 8 & Under
19.37
1996
Melissa Ashby - Grenada
 
Nicholas Coard - Grenada
2007
1:02.95
100 Yds Fly - 11-12
1:13.87
1998
Gabriella Grant - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
59.13
100 yds Fly - 12-14
1:08.02
2007
Sophia Noel - Grenada
Jean Luc Augier - St. Lucia
2007
56.29
100 yds Fly - 15-17
1:04.53
2009
Siona Huxley - LCA
Jean Luc Augier - LCA
2009
53.92
100 yds Fly - 18 & Over
1:12.11
2009
Julia Bisschops - Grenada
Jumi Yventi - Grenada
1998
31.54
50 yds Fly - 9-10
35.60
2009
Gabrielle Paparo - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
27.40
50 yds Fly - 11-12
32.84
2007
Ayesha Noel - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
25.52
50 yds Fly - 13-14
29.13
2007
Siona Huxley - St. Lucia
Julien Brice - LCA
2009
24.89
50 yds Fly - 15-17
28.20
2009
Siona Huxley - LCA
Naji Ferguson - Grenada
2007
24.58
50 yds Fly - 18 & Over
30.71
2009
Julia Bisschops - Grenada
Delron Felix - Grenada
2009
15.83
25 yds Fly - 8 & Under
17.78
2009
Katie Lillie - Grenada-
 
Nicholas Coard - Grenada
2007
2:19.83
200 yds IM - 11-12
2:30.89
2007
Ayesha Noel - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
2:14.70
200 yds IM - 13-14
2:23.80
2009
Ayesha Noel - Grenada
Martin Renwick - Grenada
2007
2:06.03
200 yds IM - 15-17
2:24.29
2009
Siona Huxley - LCA
Jamie Peterkin - LCA
2009
2:07.04
200 yds IM - 18 & Over
2:39.23
2009
Julia Bisschops - Grenada
Marco Bagnasco - Grenada
2009
1:21.16
100 yds IM - 8 & Under
1:27.76
2009
Katie Lillie - Grenada
Jumi Yventi - Grenada
1998
1:11.20
100 yds IM - 9-10
1:18.36
2009
Gabrielle Paparo - Grenada

 

2010 - Short Course

Brocken in 2010 in RED

Event
Stroke/Distance
Time
Year
Swimmer
Girls 8 & Under 100m Free
1:19.64
2010
Katie Lillie - GRD
Male 8 & Under 100m Free
1:15.39
2010
Jason Bento- ANT
1
Girls 9-10 400 Free
5:47.32
2010
Gabrielle Paparo - GND
1
Girls 11-12 400 Free
5:10.49
2006
Siona Huxley
1
Girls 13-14 400 Free
4:34.01
2005
Tuesday Watts
1
Girls 15-17 400ree Free
4:37.54
2005
Natasha Georgeos
1
Girls 18&O 400 Free
4:57.21
2008
Alexandra Williams
2
Boys 9-10 400 Free
5:15.93
2010
Stefano Mitchell - ANT
2
Boys 11-12 400 Free
4:52.52
2006
Nicholas Coard
2
Boys 13-14 400 Free
4:29.55
2008
Nicholas Coard
2
Boys 15-17 400 Free
4:19.32
2010
Nicholas Cord - GND
2
Boys 18&O 400 Free
4:31.04
2008
Martin Renwick
3
Girls 9-10 200 Free
2:27.78
2002
Tuesday Watts
4
Boys 9-10 200 Free
2:27.98
2010
Stefano Mitchell - ANT
5
Girls 11-12 200 Free
2:16.38
2004
Tuesday Watts
6
Boys 11-12 200 Free
2:17.50
2006
Nicholas Coard
7
Girls 13-14 200 Free
2:11.17
2005
Tuesday Watts
8
Boys 13-14 200 Free
2:05.97
2008
Nicholas Coard
9
Girls 15-17 200 Free
2:12.08
2004
Natasha Geogeos
10
Men 15-17 200 Free
2:00.07
2010
Nicholas Cord - GND
11
Girls 18&O 200 Free
2:21.38
2008
Alexandra Williams
12
Boys 18&O 200 Free
2:03.80
2003
Jamie Peterkin
13
Girls 11-12 50 Fly
32.14
2003
Brittany Eames
14
Boys 11-12 50 Fly
30.61
2008
Joshua Runako Daniel
15
Girls 13-14 50 Fly
31.75
2005
2008
Danielle Beaubrun
Siona Huxley
16
Boys 13-14 50 Fly
27.99
2010
Joshua Runako Daniel - LCA
17
Women 15-17 50 Fly
30.89
2004
Natasha Geogeos
18
Boys 15-17 50 Fly
27.14
2006
Jean Luc Augier
19
Girls 18&O 50 Fly
33.11
2008
Alexandra Williams
20
Boys 18&O 50 Fly
26.65
2010
Martin Renwick - GND
21
Girls 8&U 25 Back
18.98
2003
Ayesha Noel
22
Boys 8&U 25 Back
18.61
2002
Eamon Ashworth
23
Girls 9-10 50 Back
35.59
2008
Thalia Bergasse
24
Boys 9-10 50 Back
36.60
2010
Marco Bagnasco - GND
25
Girls 11-12 100 Back
1:10.83
2006
Siona Huxley
26
Boys 11-12 100 Back
1:09.28
2005
Christian Wayne
27
Girls 13-14 100 Back
1:11.32
2008
Siona Huxley
28
Boys 13-14 100 Back
1:04.34
2008
Nicholas Coard
29
Girls 15-17 100 Back
1:11.73
2010
Siona Huxley - LCA
30
Boys 15-17 100 Back
1:01.80
2010
Nicholas Cord - GND
31
Girls 18&O 100 Back
1:20.12
2008
Alexandra Williams
32
Boys 18&O 100 Back
1:04.28
2003
Jamie Peterkin
33
Girls 11-12 50 Breast
36.57
2003
Danielle Beaubrun
34
Boys 11-12 50 Breast
35.24
2010
Corey Ollivierre - GND
35
Girls 13-14 50 Breast
36.02
2004
Danielle Beaubrun
36
Boys 13-14 50 Breast
32.83
2002
Kian Ashby
37
Women 15-17 50 Breast
35.73
2000
Sherrie Scobie Henry
38
Boys 15-17 50 Breast
32.29
2002
Peter James
39
Girls 18&O 50 Breast
37.40
2001
Sherrie Scobie Henry
40
Boys 18&O 50 Breast
30.71
2008
Martin Renwick
41
Girls 8&U 50 Free
35.87
2003
Ayesha Noel
42
Boys 8&U 50 Free
34.10
2003
Jordan Augier
43
Girls 9-10 100 Free
1:09.33
2002
Tuesday Watts
44
Boys 9-10 100 Free
1:08.18
2010
Stefano Mitchell - ANT
45
Girls 11-12 100 Free
1:04.88
2006
Siona Huxley
46
Boys 11-12 100 Free
1:01.89
2000
Jumi Yuventi
47
Girls 13-14 100 Free
1:01.06
2005
Tuesday Watts
48
Boys 13-14 100 Free
55.94
2010
Joshua Runako Daniel - LCA
49
Girls 15-17 100 Free
1:03.43
2003
Natasha Geogeos
50
Boys 15-17 100 Free
53.78
2010
Nicholas Cord - GND
51
Girls 18&O 100 Free
1:03.70
2001
Sherrie Scobie Henry
52
Boys 18&O 100 Free
54.00
2001
Jamie Peterkin
53
Girls 10&U 200 Medley Relay
2:39.68
2001
Grenada A
54
Boys 10&U 200 Medley Relay
2:41.57
2003
St Lucia A
55
Girls 11-14 200 Medley Relay
2:14.86
2003
St Lucia A
56
Boys 11-14 200 Medley Relay
2:04.05
2008
St Lucia National Swim Team
57
Girls 15&O 200 Medley Relay
2:19.27
2003
Grenada A
58
Boys 15&O 200 Medley Relay
1:55.22
2003
St Lucia A
59
Girls 8&U 100 IM
1:32.06
2003
Ayesha Noel
60
Boys 8&U 100 IM
1:27.36
2010
Jason Bento - ANT
61
Girls 9-10 100 IM
1:19.16
2002
Tuesday Watts
62
Boys 9-10 100 IM
1:18.14
2010
Kerry Ollivierre - GND
63
Girls 11-12 200 IM
2:41.06
2004
Tuesday Watts
64
Boys 11-12 200 IM
2:33.03
2005
Christian Wayne
65
Girls 13-14 200 IM
2:34.60
2005
Tuesday Watts
66
Boys 13-14 200 IM
2:22.06
2008
Nicholas Coard
67
Girls 15-17 200 IM
2:35.07
2003
Natasha Geogeos
68
Men 15-17 200 IM
2:15.96
2000
Jamie Peterkin
69
Girls 18&O 200 IM
2:39.90
2008
Alexandra Williams
70
Boys 18&O 200 IM
2:15.73
2002
Jamie Peterkin
71
Girls 11-12 50 Back
34.00
2004
Tuesday Watts
72
Boys 11-12 50 Back
32.67
2005
Christian Wayne
73
Girls 13-14 50 Back
32.40
2008
Siona Huxey
74
Boys 13-14 50 Back
29.55
2008
Nicholas Coard
75
Women 15-17 50 Back
32.96
2005
Charlotte Palmer Martin
76
Boys 15-17 50 Back
28.18
2010
Nicholas Cord - GND
77
Girls 18&O 50 Back
35.68
2001
Sherrie Scobie Henry
78
Boys 18&O 50 Back
29.48
2008
Martin Renwick
79
Girls 8&U 25 Fly
17.54
2010
Bianca Mitchell - ANT
80
Boys 8&U 25 Fly
16.88
2010
Jason Bento - ANT
81
Girls 9-10 50 Fly
34.76
2001
Brittany Eames
82
Boys 9-10 50 Fly
34.18
2004
Christian Wayne
83
Girls 11-12 100 Fly
1:14.78
2003
Brittany Eames
84
Boys 11-12 100 Fly
1:10.01
2005
Christian Wayne
85
Girls 13-14 100 Fly
1:13.18
2005
Tuesday Watts
86
Boys 13-14 100 Fly
1:04.29
2008
Nicholas Coard
87
Girls 15-17 100 Fly
1:10.82
2003
Natasha Geogeos
88
Boys 15-17 100 Fly
1:01.47
2006
Jean Luc Augier
89
Girls 18&O 100 Fly
1:12.50
2008
Alexandra Williams
90
Boys 18&O 100 Fly
1:01.20
2008
Jean Luc Augier
91
Girls 8&U 25 Breast
21.42
2000
Tuesday Watts
92
Boys 8&U 25 Breast
20.47
2008
Kerry Ollivierre
93
Girls 9-10 50 Breast
39.52
2002
Samantha Laqua
94
Boys 9-10 50 Breast
39.49
2010
Kerry Ollivierre - GND
95
Girls 11-12 100 Breast
1:20.70
2003
Danielle Beaubrun
96
Boys 11-12 100 Breast
1:16.61
2000
Jumi Yuventi
97
Girls 13-14 100 Breast
1:18.32
2004
Danielle Beaubrun
98
Boys 13-14 100 Breast
1:13.49
2001
Jumi Yuventi
99
Girls 15-17 100 Breast
1:20.54
2000
Sherrie Scobie Henry
100
Boys 15-17 100 Breast
1:10.92
2000
Jamie Peterkin
101
Girls 18&O 100 Breast
1:23.98
2001
Sherrie Scobie Henry
102
Boys 18&O 100 Breast
1:08.79
2008
Martin Renwick
103
Girls 8&U 25 Free
16.34
2010
Sophia Noel - GRD
104
Boys 8&U 25 Free
15.53
2008
Kerry Ollivierre
105
Girls 9-10 50 Free
31.83
2002
Tuesday Watts
106
Boys 9-10 50 Free
31.11
2010
Noah Mascoli-Gomes - Ant
107
Girls 11-12 50 Free
29.15
2004
Tuesday Watts
108
Boys 11-12 50 Free
27.15
2010
Corey Ollivierre - GND
109
Girls 13-14 50 Free
28.67
2006
Tuesday Watts
110
Boys 13-14 50 Free
25.31
2010
Joshua Runako Daniel - LCA
111
Girls 15-17 50 Free
28.08
2010
Siona Huxley - LCA
112
Boys 15-17 50 Free
24.65
2000
Omar Hughes
113
Girls 18&O 50 Free
28.68
2001
Sherrie Scobie Henry
114
Boys 18&O 50 Free
24.85
2001
Nickolas Peterkin
115
Girls 10&U 200 Free Relay
2:22.57
2002
Grenada A
116
Boys 10&U 200 Free Relay
2:03.06
2002
St Lucia A
117
Girls 11-14 200 Free Relay
1:59.92
2006
Grenada National Swim Team
118
Boys 11-14 200 Free Relay
1:48.85
2003
St Lucia A
119
Girls 15&O 200 Free Relay
2:03.40
2005
St Lucia National Swim Team
120
Boys 15&O 200 Free Relay
1:41.04
2008
Grenada National Swim Team

 

2011 - Short Course

Brocken in 2011 in RED

 

Event
Stroke/Distance
Time
Year
Swimmer
Girls 8 & Under 100m Free
1:19.64
2010
Katie Lillie - GRD
Male 8 & Under 100m Free
1:15.39
2010
Jason Bento- ANT
1
Girls 9-10 400 Free
5:43.03
2011
Karie Lillie - GND
1
Girls 11-12 400 Free
5:10.49
2006
Siona Huxley
1
Girls 13-14 400 Free
4:34.01
2005
Tuesday Watts
1
Girls 15-17 400ree Free
4:37.54
2005
Natasha Georgeos
1
Girls 18&O 400 Free
4:57.21
2008
Alexandra Williams
2
Boys 9-10 400 Free
5:15.93
2010
Stefano Mitchell - ANT
2
Boys 11-12 400 Free
4:51.58
2011
Justin Steele - GND
2
Boys 13-14 400 Free
4:29.55
2008
Nicholas Coard
2
Boys 15-17 400 Free
4:19.32
2010
Nicholas Cord - GND
2
Boys 18&O 400 Free
4:23.01
2011
Esau Simpson - GND
3
Girls 9-10 200 Free
2:27.78
2002
Tuesday Watts
4
Boys 9-10 200 Free
2:27.98
2010
Stefano Mitchell - ANT
5
Girls 11-12 200 Free
2:16.38
2004
Tuesday Watts
6
Boys 11-12 200 Free
2:17.50
2006
Nicholas Coard
7
Girls 13-14 200 Free
2:11.17
2005
Tuesday Watts
8
Boys 13-14 200 Free
2:05.97
2008
Nicholas Coard
9
Girls 15-17 200 Free
2:12.08
2004
Natasha Geogeos
10
Men 15-17 200 Free
2:00.07
2010
Nicholas Cord - GND
11
Girls 18&O 200 Free
2:21.38
2008
Alexandra Williams
12
Boys 18&O 200 Free
2:02.19
2011
Esau Simpson - GND
13
Girls 11-12 50 Fly
32.14
2003
Brittany Eames
14
Boys 11-12 50 Fly
30.61
2008
Joshua Runako Daniel
15
Girls 13-14 50 Fly
31.75
2005
2008
Danielle Beaubrun
Siona Huxley
16
Boys 13-14 50 Fly
27.99
2010
Joshua Runako Daniel - LCA
17
Girls 15-17 50 Fly
30.89
2004
Natasha Geogeos
18
Boys 15-17 50 Fly
26.85
2011
Jordan Augier - LCA
19
Girls 18&O 50 Fly
33.11
2008
Alexandra Williams
20
Boys 18&O 50 Fly
26.65
2011
Martin Renwick - GND
21
Girls 8&U 25 Back
18.98
2003
Ayesha Noel
22
Boys 8&U 25 Back
18.61
2002
Eamon Ashworth
23
Girls 9-10 50 Back
35.59
2008
Thalia Bergasse
24
Boys 9-10 50 Back
34.66
2011
Marco Bagnasco - GND
25
Girls 11-12 100 Back
1:10.83
2006
Siona Huxley
26
Boys 11-12 100 Back
1:09.28
2005
Christian Wayne
27
Girls 13-14 100 Back
1:11.32
2008
Siona Huxley
28
Boys 13-14 100 Back
1:04.34
2008
Nicholas Coard
29
Girls 15-17 100 Back
1:10.41
2011
Siona Huxley - LCA
30
Boys 15-17 100 Back
1:01.05
2011
Jordan Augier - LCA
31
Girls 18&O 100 Back
1:20.12
2008
Alexandra Williams
32
Boys 18&O 100 Back
1:04.28
2003
Jamie Peterkin
33
Girls 11-12 50 Breast
36.57
2003
Danielle Beaubrun
34
Boys 11-12 50 Breast
35.24
2010
Corey Ollivierre - GND
35
Girls 13-14 50 Breast
36.02
2004
Danielle Beaubrun
36
Boys 13-14 50 Breast
32.83
2002
Kian Ashby
37
Girls 15-17 50 Breast
35.73
2000
Sherrie Scobie Henry
38
Boys 15-17 50 Breast
31.30
2011
Jordan Augier - LCA
39
Girls 18&O 50 Breast
37.40
2001
Sherrie Scobie Henry
40
Boys 18&O 50 Breast
30.71
2008
Martin Renwick
41
Girls 8&U 50 Free
35.87
2003
Ayesha Noel
42
Boys 8&U 50 Free
33.49
2011
Lleyton Martin - ANT
43
Girls 9-10 100 Free
1:09.33
2002
Tuesday Watts
44
Boys 9-10 100 Free
1:08.18
2010
Stefano Mitchell - ANT
45
Girls 11-12 100 Free
1:04.88
2006
Siona Huxley
46
Boys 11-12 100 Free
1:01.89
2000
Jumi Yuventi
47
Girls 13-14 100 Free
1:01.06
2005
Tuesday Watts
48
Boys 13-14 100 Free
55.94
2010
Joshua Runako Daniel - LCA
49
Girls 15-17 100 Free
1:02.77
2011
Siona Huxley - LCA
50
Boys 15-17 100 Free
53.78
2010
Nicholas Cord - GND
51
Girls 18&O 100 Free
1:03.70
2001
Sherrie Scobie Henry
52
Boys 18&O 100 Free
53.70
2011
Esau Simpson - GND
53
Girls 10&U 200 Medley Relay
2:38.35
2011
St Lucia A
54
Boys 10&U 200 Medley Relay
2:41.57
2003
St Lucia A
55
Girls 11-14 200 Medley Relay
2:14.86
2003
St Lucia A
56
Boys 11-14 200 Medley Relay
2:04.05
2008
St Lucia National Swim Team
57
Girls 15&O 200 Medley Relay
2:19.27
2003
Grenada A
58
Boys 15&O 200 Medley Relay
1:49.86
2011
St Lucia A
59
Girls 8&U 100 IM
1:32.06
2003
Ayesha Noel
60
Boys 8&U 100 IM
1:27.36
2010
Jason Bento - ANT
61
Girls 9-10 100 IM
1:19.16
2002
Tuesday Watts
62
Boys 9-10 100 IM
1:18.14
2010
Kerry Ollivierre - GND
63
Girls 11-12 200 IM
2:41.06
2004
Tuesday Watts
64
Boys 11-12 200 IM
2:33.03
2005
Christian Wayne
65
Girls 13-14 200 IM
2:34.60
2005
Tuesday Watts
66
Boys 13-14 200 IM
2:22.06
2008
Nicholas Coard
67
Girls 15-17 200 IM
2:35.07
2003
Natasha Geogeos
68
Men 15-17 200 IM
2:15.96
2000
Jamie Peterkin
69
Girls 18&O 200 IM
2:39.90
2008
Alexandra Williams
70
Boys 18&O 200 IM
2:15.73
2002
Jamie Peterkin
71
Girls 11-12 50 Back
34.00
2004
Tuesday Watts
72
Boys 11-12 50 Back
32.67
2005
Christian Wayne
73
Girls 13-14 50 Back
32.40
2008
Siona Huxey
74
Boys 13-14 50 Back
29.55
2008
Nicholas Coard
75
Girls 15-17 50 Back
32.07
2011
Siona Huxley - LCA
76
Boys 15-17 50 Back
27.51
2011
Jordan Augier - LCA
77
Girls 18&O 50 Back
35.68
2001
Sherrie Scobie Henry
78
Boys 18&O 50 Back
29.10
2011
Martin Renwick - GND
79
Girls 8&U 25 Fly
17.54
2010
Bianca Mitchell - ANT
80
Boys 8&U 25 Fly
16.88
2010
Jason Bento - ANT
81
Girls 9-10 50 Fly
34.68
2011
Samantha Roberts - ANT
82
Boys 9-10 50 Fly
33.87
2011
Delron Felix - GND
83
Girls 11-12 100 Fly
1:14.78
2003
Brittany Eames
84
Boys 11-12 100 Fly
1:10.01
2005
Christian Wayne
85
Girls 13-14 100 Fly
1:13.18
2005
Tuesday Watts
86
Boys 13-14 100 Fly
1:04.29
2008
Nicholas Coard
87
Girls 15-17 100 Fly
1:10.82
2003
Natasha Geogeos
88
Boys 15-17 100 Fly
1:01.47
2006
Jean Luc Augier
89
Girls 18&O 100 Fly
1:12.50
2008
Alexandra Williams
90
Boys 18&O 100 Fly
1:00.05
2011
Martin Renwick- GND
91
Girls 8&U 25 Breast
21.42
2000
Tuesday Watts
92
Boys 8&U 25 Breast
19.68
2011
Lleyton Martin - ANT
93
Girls 9-10 50 Breast
39.52
2002
Samantha Laqua
94
Boys 9-10 50 Breast
39.13
2011
Marco Bagnasco - GND
95
Girls 11-12 100 Breast
1:20.70
2003
Danielle Beaubrun
96
Boys 11-12 100 Breast
1:16.61
2000
Jumi Yuventi
97
Girls 13-14 100 Breast
1:18.32
2004
Danielle Beaubrun
98
Boys 13-14 100 Breast
1:13.49
2001
Jumi Yuventi
99
Girls 15-17 100 Breast
1:20.54
2000
Sherrie Scobie Henry
100
Boys 15-17 100 Breast
1:08.91
2011
Jordan Augier - LCA
101
Girls 18&O 100 Breast
1:23.98
2001
Sherrie Scobie Henry
102
Boys 18&O 100 Breast
1:08.79
2008
Martin Renwick
103
Girls 8&U 25 Free
16.34
2010
Bianca Mitchell - GRD
104
Boys 8&U 25 Free
15.50
2011
Lleyton Martin - ANT
105
Girls 9-10 50 Free
31.19
2011
Elinah Philip - BVI
106
Boys 9-10 50 Free
30.25
2011
Marco Bagnasco - GND
107
Girls 11-12 50 Free
29.15
2004
Tuesday Watts
108
Boys 11-12 50 Free
27.15
2010
Corey Ollivierre - GND
109
Girls 13-14 50 Free
28.67
2006
Tuesday Watts
110
Boys 13-14 50 Free
25.31
2010
Joshua Runako Daniel - LCA
111
Girls 15-17 50 Free
28.08
2010
Siona Huxley - LCA
112
Boys 15-17 50 Free
24.31
2011
Jordan Augier - LCA
113
Girls 18&O 50 Free
28.68
2001
Sherrie Scobie Henry
114
Boys 18&O 50 Free
24.60
2011
Esau Simpson - GND
115
Girls 10&U 200 Free Relay
2:20.46
2011
St Lucia A
116
Boys 10&U 200 Free Relay
2:03.06
2002
St Lucia A
117
Girls 11-14 200 Free Relay
1:59.92
2006
Grenada National Swim Team
118
Boys 11-14 200 Free Relay
1:48.85
2003
St Lucia A
119
Girls 15&O 200 Free Relay
2:03.40
2005
St Lucia National Swim Team
120
Boys 15&O 200 Free Relay
1:36.95
2011
St Lucia A