OECS Records

  • 25 m Records
  • 25 yds Records
  • News 06

Our Records from 2011 in BOLD

OECS Records 2011 in pdf

Event
Stroke/Distance
Time
Year
Swimmer
Girls 8 & Under 100m Free
1:19.64
2010
Katie Lillie - GRD
Male 8 & Under 100m Free
1:15.39
2010
Jason Bento- ANT
1
Girls 9-10 400 Free
5:43.03
2011
Karie Lillie - GND
1
Girls 11-12 400 Free
5:10.49
2006
Siona Huxley
1
Girls 13-14 400 Free
4:34.01
2005
Tuesday Watts
1
Girls 15-17 400ree Free
4:37.54
2005
Natasha Georgeos
1
Girls 18&O 400 Free
4:57.21
2008
Alexandra Williams
2
Boys 9-10 400 Free
5:15.93
2010
Stefano Mitchell - ANT
2
Boys 11-12 400 Free
4:51.58
2011
Justin Steele - GND
2
Boys 13-14 400 Free
4:29.55
2008
Nicholas Coard
2
Boys 15-17 400 Free
4:19.32
2010
Nicholas Cord - GND
2
Boys 18&O 400 Free
4:23.01
2011
Esau Simpson - GND
3
Girls 9-10 200 Free
2:27.78
2002
Tuesday Watts
4
Boys 9-10 200 Free
2:27.98
2010
Stefano Mitchell - ANT
5
Girls 11-12 200 Free
2:16.38
2004
Tuesday Watts
6
Boys 11-12 200 Free
2:17.50
2006
Nicholas Coard
7
Girls 13-14 200 Free
2:11.17
2005
Tuesday Watts
8
Boys 13-14 200 Free
2:05.97
2008
Nicholas Coard
9
Girls 15-17 200 Free
2:12.08
2004
Natasha Geogeos
10
Men 15-17 200 Free
2:00.07
2010
Nicholas Cord - GND
11
Girls 18&O 200 Free
2:21.38
2008
Alexandra Williams
12
Boys 18&O 200 Free
2:02.19
2011
Esau Simpson - GND
13
Girls 11-12 50 Fly
32.14
2003
Brittany Eames
14
Boys 11-12 50 Fly
30.61
2008
Joshua Runako Daniel
15
Girls 13-14 50 Fly
31.75
2005
2008
Danielle Beaubrun
Siona Huxley
16
Boys 13-14 50 Fly
27.99
2010
Joshua Runako Daniel - LCA
17
Girls 15-17 50 Fly
30.89
2004
Natasha Geogeos
18
Boys 15-17 50 Fly
26.85
2011
Jordan Augier - LCA
19
Girls 18&O 50 Fly
33.11
2008
Alexandra Williams
20
Boys 18&O 50 Fly
26.65
2011
Martin Renwick - GND
21
Girls 8&U 25 Back
18.98
2003
Ayesha Noel
22
Boys 8&U 25 Back
18.61
2002
Eamon Ashworth
23
Girls 9-10 50 Back
35.59
2008
Thalia Bergasse
24
Boys 9-10 50 Back
34.66
2011
Marco Bagnasco - GND
25
Girls 11-12 100 Back
1:10.83
2006
Siona Huxley
26
Boys 11-12 100 Back
1:09.28
2005
Christian Wayne
27
Girls 13-14 100 Back
1:11.32
2008
Siona Huxley
28
Boys 13-14 100 Back
1:04.34
2008
Nicholas Coard
29
Girls 15-17 100 Back
1:10.41
2011
Siona Huxley - LCA
30
Boys 15-17 100 Back
1:01.05
2011
Jordan Augier - LCA
31
Girls 18&O 100 Back
1:20.12
2008
Alexandra Williams
32
Boys 18&O 100 Back
1:04.28
2003
Jamie Peterkin
33
Girls 11-12 50 Breast
36.57
2003
Danielle Beaubrun
34
Boys 11-12 50 Breast
35.24
2010
Corey Ollivierre - GND
35
Girls 13-14 50 Breast
36.02
2004
Danielle Beaubrun
36
Boys 13-14 50 Breast
32.83
2002
Kian Ashby
37
Girls 15-17 50 Breast
35.73
2000
Sherrie Scobie Henry
38
Boys 15-17 50 Breast
31.30
2011
Jordan Augier - LCA
39
Girls 18&O 50 Breast
37.40
2001
Sherrie Scobie Henry
40
Boys 18&O 50 Breast
30.71
2008
Martin Renwick
41
Girls 8&U 50 Free
35.87
2003
Ayesha Noel
42
Boys 8&U 50 Free
33.49
2011
Lleyton Martin - ANT
43
Girls 9-10 100 Free
1:09.33
2002
Tuesday Watts
44
Boys 9-10 100 Free
1:08.18
2010
Stefano Mitchell - ANT
45
Girls 11-12 100 Free
1:04.88
2006
Siona Huxley
46
Boys 11-12 100 Free
1:01.89
2000
Jumi Yuventi
47
Girls 13-14 100 Free
1:01.06
2005
Tuesday Watts
48
Boys 13-14 100 Free
55.94
2010
Joshua Runako Daniel - LCA
49
Girls 15-17 100 Free
1:02.77
2011
Siona Huxley - LCA
50
Boys 15-17 100 Free
53.78
2010
Nicholas Cord - GND
51
Girls 18&O 100 Free
1:03.70
2001
Sherrie Scobie Henry
52
Boys 18&O 100 Free
53.70
2011
Esau Simpson - GND
53
Girls 10&U 200 Medley Relay
2:38.35
2011
St Lucia A
54
Boys 10&U 200 Medley Relay
2:41.57
2003
St Lucia A
55
Girls 11-14 200 Medley Relay
2:14.86
2003
St Lucia A
56
Boys 11-14 200 Medley Relay
2:04.05
2008
St Lucia National Swim Team
57
Girls 15&O 200 Medley Relay
2:19.27
2003
Grenada A
58
Boys 15&O 200 Medley Relay
1:49.86
2011
St Lucia A
59
Girls 8&U 100 IM
1:32.06
2003
Ayesha Noel
60
Boys 8&U 100 IM
1:27.36
2010
Jason Bento - ANT
61
Girls 9-10 100 IM
1:19.16
2002
Tuesday Watts
62
Boys 9-10 100 IM
1:18.14
2010
Kerry Ollivierre - GND
63
Girls 11-12 200 IM
2:41.06
2004
Tuesday Watts
64
Boys 11-12 200 IM
2:33.03
2005
Christian Wayne
65
Girls 13-14 200 IM
2:34.60
2005
Tuesday Watts
66
Boys 13-14 200 IM
2:22.06
2008
Nicholas Coard
67
Girls 15-17 200 IM
2:35.07
2003
Natasha Geogeos
68
Men 15-17 200 IM
2:15.96
2000
Jamie Peterkin
69
Girls 18&O 200 IM
2:39.90
2008
Alexandra Williams
70
Boys 18&O 200 IM
2:15.73
2002
Jamie Peterkin
71
Girls 11-12 50 Back
34.00
2004
Tuesday Watts
72
Boys 11-12 50 Back
32.67
2005
Christian Wayne
73
Girls 13-14 50 Back
32.40
2008
Siona Huxey
74
Boys 13-14 50 Back
29.55
2008
Nicholas Coard
75
Girls 15-17 50 Back
32.07
2011
Siona Huxley - LCA
76
Boys 15-17 50 Back
27.51
2011
Jordan Augier - LCA
77
Girls 18&O 50 Back
35.68
2001
Sherrie Scobie Henry
78
Boys 18&O 50 Back
29.10
2011
Martin Renwick - GND
79
Girls 8&U 25 Fly
17.54
2010
Bianca Mitchell - ANT
80
Boys 8&U 25 Fly
16.88
2010
Jason Bento - ANT
81
Girls 9-10 50 Fly
34.68
2011
Samantha Roberts - ANT
82
Boys 9-10 50 Fly
33.87
2011
Delron Felix - GND
83
Girls 11-12 100 Fly
1:14.78
2003
Brittany Eames
84
Boys 11-12 100 Fly
1:10.01
2005
Christian Wayne
85
Girls 13-14 100 Fly
1:13.18
2005
Tuesday Watts
86
Boys 13-14 100 Fly
1:04.29
2008
Nicholas Coard
87
Girls 15-17 100 Fly
1:10.82
2003
Natasha Geogeos
88
Boys 15-17 100 Fly
1:01.47
2006
Jean Luc Augier
89
Girls 18&O 100 Fly
1:12.50
2008
Alexandra Williams
90
Boys 18&O 100 Fly
1:00.05
2011
Martin Renwick- GND
91
Girls 8&U 25 Breast
21.42
2000
Tuesday Watts
92
Boys 8&U 25 Breast
19.68
2011
Lleyton Martin - ANT
93
Girls 9-10 50 Breast
39.52
2002
Samantha Laqua
94
Boys 9-10 50 Breast
39.13
2011
Marco Bagnasco - GND
95
Girls 11-12 100 Breast
1:20.70
2003
Danielle Beaubrun
96
Boys 11-12 100 Breast
1:16.61
2000
Jumi Yuventi
97
Girls 13-14 100 Breast
1:18.32
2004
Danielle Beaubrun
98
Boys 13-14 100 Breast
1:13.49
2001
Jumi Yuventi
99
Girls 15-17 100 Breast
1:20.54
2000
Sherrie Scobie Henry
100
Boys 15-17 100 Breast
1:08.91
2011
Jordan Augier - LCA
101
Girls 18&O 100 Breast
1:23.98
2001
Sherrie Scobie Henry
102
Boys 18&O 100 Breast
1:08.79
2008
Martin Renwick
103
Girls 8&U 25 Free
16.34
2010
Bianca Mitchell - GRD
104
Boys 8&U 25 Free
15.50
2011
Lleyton Martin - ANT
105
Girls 9-10 50 Free
31.19
2011
Elinah Philip - BVI
106
Boys 9-10 50 Free
30.25
2011
Marco Bagnasco - GND
107
Girls 11-12 50 Free
29.15
2004
Tuesday Watts
108
Boys 11-12 50 Free
27.15
2010
Corey Ollivierre - GND
109
Girls 13-14 50 Free
28.67
2006
Tuesday Watts
110
Boys 13-14 50 Free
25.31
2010
Joshua Runako Daniel - LCA
111
Girls 15-17 50 Free
28.08
2010
Siona Huxley - LCA
112
Boys 15-17 50 Free
24.31
2011
Jordan Augier - LCA
113
Girls 18&O 50 Free
28.68
2001
Sherrie Scobie Henry
114
Boys 18&O 50 Free
24.60
2011
Esau Simpson - GND
115
Girls 10&U 200 Free Relay
2:20.46
2011
St Lucia A
116
Boys 10&U 200 Free Relay
2:03.06
2002
St Lucia A
117
Girls 11-14 200 Free Relay
1:59.92
2006
Grenada National Swim Team
118
Boys 11-14 200 Free Relay
1:48.85
2003
St Lucia A
119
Girls 15&O 200 Free Relay
2:03.40
2005
St Lucia National Swim Team
120
Boys 15&O 200 Free Relay
1:36.95
2011
St Lucia A

Recods in 2009 BOLD

OECS Yards - Individual Records
 
Justin Steele - Grenada
2009
5:03.70
400 ytds Free - 10 & Under
5:13.34
2009
Gabrielle Paparo - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
4:16.34
400 ytds Free - 11-12
4:34.75
2007
Ayesha Noel - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
4:34.70
400 ytds Free - 13 14
4:19.25
2009
Ayesha Noel - Grenada
Martin Renwick - St. Lucia
2007
4:06.73
400 ytds Free - 15-17
4:16.36
2007
Tuesday Watts - Grenada
Esau Simpson - Grenada
2009
3:56.03
400 ytds Free - 18 & Over
4:55.71
2009
Julia Bisschops - Grenada
Kerry Ollivierre - Grenada
2009
2:22.26
200 yds Free - 9-10
2:34.54
2009
Gabrielle Paparo - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
1:59.00
200 yds Free - 11-12
2:09.64
2007
Ayesha Noel - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
2:00.87
200 yds Free - 13-14
2:03.70
2009
Ayesha Noel - Grenada-
Martin Renwick - Grenada
2007
1:51.28
200 yds Free - 15-17
2:03.42
2007
Tuesday Watts - Grenada
Esau Simpson - Grenada
2009
1:49.32
200 yds Free - 18 & Over
2:20.39
2009
Julia Bisschops - Grenada
Jumi Yventi - Grenada
1998
1:04.42
100 yds Free - 9-10
1:08.81
1997
Jadine Ferguson - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
56.02
100 yds Free - 11-12
1:00.76
2007
Ayesha Noel - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
52.86
100 yds Free - 13-14
57.31
2007
Sophia Noel - Grenada
Julien Brice - LCA
2009
49.10
100 yds Free - 15-17
57.10
2007
Tuesday Watts - Grenada
Esau Simpson - Grenada-
2009
49.73
100 yds Free - 18 & Over
1:03.70
2009
Julia Bisschops - Grenada
Marco Bagnasco - Grenada-
2009
31.18
50 yds Free - 8 & Under
34.20
2009
Katie Lillie - Grenada
Jumi Yventi - Grenada
1998
28.17
50 yds Free - 9-10
29.50
1998
Jadine Ferguson - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
24.92
50 yds Free - 11-12
27.53
1998
Gabriella Grant - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
23.31
50 yds Free - 13-14
25.84
2007
Sophia Noel - Grenada
Julien Brice - LCA
2009
23.04
50 yds Free - 15-17
25.86
2007
Tuesday Watts - Grenada
Esau Simpson - Grenada
2009
21.95
50 yds Free - 18 & Over
28.26
2009
Julia Bisschops - Grenada
Marco Bagnasco - Grenada
2009
13.86
25 yds Free - 8 & Under
15.67
2009
Arabella Ovesen - Grenada
 
Nicholas Coard - Grenada
2007
1:05.39
100 yds Back - 11-12
1:10.07
2007
Ayesha Noel - Grenada
Omar Hughes - Grenada
1997
1:02.21
100 yds Back - 13-14
1:04.94
2007
Siona Huxley - St. Lucia
Martin Renwick - Grenada
2007
58.21
100 yds Back - 15-17
1:04.82
2009
Siona Huxley - LCA
Jean Luc Augier - LCA
2009
57.57
100 yds Back - 18 & Over
1:16.36
2009
Julia Bisschops - Grenada
Jumi Yventi - Grenada
1998
33.90
50 yds Back - 9-10
36.29
2009
Gabrielle Paparo - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
27.95
50 yds Back - 11-12
31.60
2009
Thalia Bergasse - LCA
Jordan Augier - LCA
2009
27.39
50 yds Back - 13-14
29.51
2007
Sophia Noel - Grenada
Martin Renwick - Grenada
2007
26.64
50 yds Back - 15-17
28.20
2009
Siona Huxley - LCA
Jean Luc Augier - LCA
2009
26.43
50 yds Back - 18 & Over
35.78
2009
Julia Bisschops - Grenada
Marco Bagnasco - Grenada
2009
16.13
25 yds Back 8 & Under
19.50
2009
Katie Lillie - Grenada-
 
Corey Ollivierre - Grenada
2009
1:15.64
100 yds Breast - 11-12.
1:17.63
1998
Melissa Ashby - Grenada
Jordan Augier - LCA
2009
1:08.39
100 yds Breast - 13-14
1:17.36
2009
Ayesha Noel - Grenada
Martin Renwick - Grenada
2007
1:03.95
100 yds Breast - 15-17
1:14.15
1998
Sherri Scobie Henry - St. Lucia
Charles Dunstan - Dominica
1998
1:03.61
100 yds Breast - 18 & Over
1:18.69
1997
Noella Watts - Antigua
Jumi Yventi - Grenada
1998
35.06
50 yds Breast - 9-10
36.24
1997
Melissa Ashby - Grenada
Corey Ollivierre - Grenada
2009
32.80
50 yds Breast - 11-12
35.60
2009
Alejandra John - ANT
Julien Brice - St. Lucia
2007
30.16
50 yds Breast - 13-14
34.89
2009
Ayesha Noel - Grenada
Martin Renwick - Grenada
2007
29.23
50 yds Breast - 15-17
32.86
2007
Samantal LaQua - Grenada
Jamie Peterkin - LCA
2009
29.31
50 yds Breast - 18 & Over
37.43
2009
Julia Bisschops - Grenada
Marco Bagnasco - Grenada
2009
18.23
25 yds Breast - 8 & Under
19.37
1996
Melissa Ashby - Grenada
 
Nicholas Coard - Grenada
2007
1:02.95
100 Yds Fly - 11-12
1:13.87
1998
Gabriella Grant - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
59.13
100 yds Fly - 12-14
1:08.02
2007
Sophia Noel - Grenada
Jean Luc Augier - St. Lucia
2007
56.29
100 yds Fly - 15-17
1:04.53
2009
Siona Huxley - LCA
Jean Luc Augier - LCA
2009
53.92
100 yds Fly - 18 & Over
1:12.11
2009
Julia Bisschops - Grenada
Jumi Yventi - Grenada
1998
31.54
50 yds Fly - 9-10
35.60
2009
Gabrielle Paparo - Grenada
Nicholas Coard - Grenada
2007
27.40
50 yds Fly - 11-12
32.84
2007
Ayesha Noel - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
25.52
50 yds Fly - 13-14
29.13
2007
Siona Huxley - St. Lucia
Julien Brice - LCA
2009
24.89
50 yds Fly - 15-17
28.20
2009
Siona Huxley - LCA
Naji Ferguson - Grenada
2007
24.58
50 yds Fly - 18 & Over
30.71
2009
Julia Bisschops - Grenada
Delron Felix - Grenada
2009
15.83
25 yds Fly - 8 & Under
17.78
2009
Katie Lillie - Grenada-
 
Nicholas Coard - Grenada
2007
2:19.83
200 yds IM - 11-12
2:30.89
2007
Ayesha Noel - Grenada
Joshua Runako Daniel - LCA
2009
2:14.70
200 yds IM - 13-14
2:23.80
2009
Ayesha Noel - Grenada
Martin Renwick - Grenada
2007
2:06.03
200 yds IM - 15-17
2:24.29
2009
Siona Huxley - LCA
Jamie Peterkin - LCA
2009
2:07.04
200 yds IM - 18 & Over
2:39.23
2009
Julia Bisschops - Grenada
Marco Bagnasco - Grenada
2009
1:21.16
100 yds IM - 8 & Under
1:27.76
2009
Katie Lillie - Grenada
Jumi Yventi - Grenada
1998
1:11.20
100 yds IM - 9-10
1:18.36
2009
Gabrielle Paparo - Grenada

 

OECS 2006 SPORTS PERSONALITIES


Three of the regions top sports journalist''s, Lance Whittaker, Vernon Springer and Ray Roberts, met with the OECS Sports Coordinator at the Auberge Seraphin Hotel in St Lucia to decide on OECS Sports Personalities.

This Year saw the introduction of the "Joseph Reds Perreira" trophies for the most outstanding OECS male and female athlete for performances worldwide. Mr. Perreira, an icon in Caribbean sport, was the originator of the OECS Sports Desk and held the position of OECS Sports Coordinator from 1982-1996.

Names, events, times and medals were laid out on the table, followed by much discussion as many of the OECS athletes had a good year in and out of the region.

The winner of the "Joseph Reds Perreira" trophy for OECS male athletes was Grenada''s outstanding 400m runner Alleyne Francique who ran in the finals of sixteen of the worlds top athletics meets, winning a gold medal at the IAAF World Indoor Championship, the Norwich Union British GP, six silver medals including the Commonwealth Games in Melbourne Australia and two bronze medals including the Hercules Monaco IAAF Super GP in Monaco. Other strong contenders for the trophy were the golden cricketer of Nevis, West Indies batsman Runako Morton and Grenada''s Jason Roberts who plaid for Wigan Athletics and now plays for Blackburn Rovers in the English Premier (Football) League.
Honourable mention was given to a number of outstanding OECS athletes which included Darin Sammy, Tonito Willette, Sylvester Joseph, Devon Smith, Ezra Hendrichson, Atiba Harris, Keith Gumbs and Sharie Joseph.

The outstanding female sprinter from the British Virgin Islands (BVI) Tahesia Harrigan showed her fellow coutrywomen and men that the size of your homeland makes no difference if you have determination and heart. Tahesia is the winner of "Joseph Reds Perreira" trophy for the best OECS female athlete worldwide, after winning the gold medal for the 100m at the CAC Games, a first for any female athlete from the BVI, as well as seven other gold medals at top European athletics meets. Other strong contenders for the female trophies were St Vincent and the Grenadines super Basketballer Sophia Young and Kittishian sprinter Virgil Hodge
Honourable mention was given to a number of outstanding OECS female athletes which included Lavern Spencer, Kineke Alexander and Hazel Ann Regis.

The most outstanding OECS Sports Personalities for performances in the Caribbean region were awarded to two OECS athletes who ensured by their many regional performances, sport was alive and well in the Caribbean.

In the male category, St Lucia''s long distance running star Zephrinus Joseph was awarded the trophy for his performances in the Half Marathon, 15K and 10K events which included winning the OECS Half Marathon, the Barbados Half Marathon, the Half Marathon in Tobago, 10K in Antigua, 10K in St Vincent, second in the Guadeloupe 15K, second in the UWI Half Marathon, the Barbados 10K and the Martinique 15K. Other contenders were Grenadian cricket captain Rawle Lewis and last years winner Trevor Levine from St.Kitts, who despite being ill during the early part of 2006, was still able to recover and win three of the Caribbean Golf Tournaments.


For the third year in a row Grenada''s swimming sensation Tuesday Watt did it again, winning the award in the female category. The medals keep rolling in for Tuesday who is the only Grenadian to have swum qualifying times for the 2007 Pan American Games.
Tuesday won two gold and two silver at the CARIFTA Swim Meet, three gold and one silver at the CISC Championships, eight gold at the OECS Swim meet and set six new National records in 2006. Other contenders were St Lucia''s high jumper Lavern Spencer and swimmer Danni Beaubrun.

Once again though, I am sure that sports journalist''s in the OECS will agree that we need to get more women in the region interested in participating in sport at all levels.

Vernon Springer